![]() |
Przy trasie Zator - Przeciszów znajduje się osobliwy pomnik przyrody - aleja lipowa. Tworzące ją drzewa liczą ponad 250 lat.
Do najciekawszych zabytków należą:
![]() |
Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Przeciszowie - zbudowany w latach 1816 - 1818 przez arch. Józefa Heintzego na miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni, murowany, barokowo-klasycystyczny, jednonawowy z kwadratową wieżą w faliście wygiętej elewacji zachodniej, utrzymany w tradycjach barokowej architektury sakralnej. Ołtarze pochodzą z okresu budowy kościoła, chrzcielnica z II połowy XVI stulecia, dzwon z 1549 roku. Ciekawostką jest ambona w kształcie łodzi pochodząca z kościoła dominikanów w Oświęcimiu.
![]() |
Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia N. P. Marii w Piotrowicach - postawiony w 1895 roku na miejscu drewnianego z końca XVII stulecia. Cenna rzeźba Piety z początku XV wieku, a także posąg Chrystusa upadającego pod krzyżem ( prawdopodobnie z II połowy XVIII wieku).
Budynek starej plebani w Przeciszowie - murowany, wzniesiony w 1797 roku. Stanowił dobry przykład dawnego budownictwa o charakterze klasycystycznego dworku wiejskiego, był zachowany w pierwotnym układzie przestrzennym, podziałach fasad, nakryty dachem łamanym tzw. "polskim". Obiekt został rozebrany i nie istnieje fizycznie w terenie.
Zagroda w Przeciszowie-Łowiczkach - powstała w I połowie XIX wieku. Jest to chałupa drewniana konstrukcji zrębowej, szerokofrontowa o rzucie wydłużonego prostokąta, centralnie usytuowana część mieszkalna, spichlerz - stryszek. Piwnica murowana z cegły. Spichlerz nad piwnicą drewniany, konstrukcji zrębowej. Stajnia murowana. Stodoła na północ od chałupy, dach czterospadowy. Zagroda otoczona częściowo sztachetowym płotem. Zagroda składa się z obiektów o dużej wartości zabytkowo-etnograficznej z bardzo dobrze zachowanymi cechami dziewiętnastowiecznych obiektów mieszkalnych i gospodarczych grupy etnograficznej Krakowiaków Zachodnich.
Cmentarze Komunalne w Przeciszowie i w Piotrowicach.
![]() |
![]() |
Kapliczka murowana św. Jana Nepomucena - przy ulicy Krakowskiej w Przeciszowie z XIX wieku .
Kapliczka murowana nad rzeką Bachórz - przy ulicy Cichej w Przeciszowie z II połowy XIX wieku.
Kapliczka murowana - przy ulicy Podlesie w Przeciszowie z przełomu XIX i XX wieku.
Kapliczka murowana - przy ulicy Długiej 72 w Przeciszowie z końca XIX wieku.
Kapliczka murowana - w Piotrowicach z początku XX wieku.
Kapliczka murowana - w Piotrowicach z 1913 roku.
Kapliczka murowana - w Piotrowicach z 1881 roku
Spichlerz drewniany - w zabudowaniach plebani parafii rzymsko-katolickiej w Przeciszowie, położony przy ulicy Cichej.
Budynek administracyjny murowany w zespole podworskim - pochodzący z II połowy XIX wieku, użytkowany przez RSP w Przeciszowie.
Gorzelnia murowana w zespole podworskim - przebudowana w latach 60-tych XX wieku na wylęgarnie drobiu, użytkowana przez RSP w Przeciszowie.
Obora murowana w zespole podworskim z XIX wieku.
Stodoła murowana w Zespole podworskim z XIX wieku.
Spichlerz murowany w zespole podworskim z XIX wieku.
![]() |
Budynek murowany dworca kolejowego - z 1883 roku, położony przy ulicy Kolejowej 8.
Budynek drewniany magazynu kolejowego - z początku XX wieku.
Budynek mieszkalny murowany (dawna rządcówka) - z około 1860 roku, własność RSP w Przeciszowie.
Poza już wymienionymi istnieje cała grupa budynków będących własnością prywatną a zaliczanych do dóbr kultury nieruchomych. Grupę tę tworzą domy murowane i drewniane oraz zabudowa gospodarcza.